JAKIE ODSZKODOWANIE ZA ZNISZCZONY W WYPADKU SAMOCHÓD

Poszkodowany, właściciel samochodu uszkodzonego w wypadku, ma prawo żądać od zakładu ubezpieczeń odszkodowania w wysokości pozwalającej na zakup nowych części, potrzebnych do naprawy pojazdu kilku czy kilkunastoletniego.

Problem ten może spotkać każdego właściciela samochodu – wypadek,  a potem naprawa pojazdu i związane z tym trudności, przede wszystkim za małe środki otrzymane od ubezpieczyciela na przywrócenie stanu pojazdu sprzed powstania szkody.

W wypłacanych odszkodowaniach występuje pewna prawidłowość, im większy wiek samochodu tym niższe środki na jego naprawę. Praktykę taką zakłady ubezpieczeń tłumaczą tym, iż zamontowanie nowych części doprowadziłoby do nieuprawnionego wzrostu wartości pojazdu i wzbogacenia się poszkodowanego. Taki stan rzeczy powodował konflikt na linii ubezpieczyciel – poszkodowany, który rozwiązywany był najczęściej na sali sądowej, jednak w wyrokach kończących tego rodzaju sprawy sądy zajmowały odmienne stanowiska, dając rację zakładom ubezpieczeniowym, ale także i takie w których dawano rację poszkodowanym i nakazywano zapłatę odszkodowania równowartego nowym częściom.

Aby rozstrzygnąć ten problem definitywnie, zajął się nim Sąd Najwyższy, który orzekł że: poszkodowany w wypadku samochodowym, w którym został uszkodzony jego pojazd ma prawo żądać od ubezpieczyciela odszkodowania, które pozwoli mu na zakup, do naprawy pojazdu, nowych części.

Swój wyrok, Sąd Najwyższy uzasadnił tym, iż po pierwsze naprawiający ma prawo do kupna części z pewnego źródła i z gwarancją, po drugie zamontowanie nowych części do auta kilku czy kilkunastoletniego nie powoduje wzrostu jego wartości a wręcz przeciwnie, ponieważ wymiana części sugeruje iż auto brało udział w wypadku, a to znacznie obniża jego wartość.

Zatem poszkodowany właściciel samochodu ma prawo żądać od zakładu ubezpieczeń odszkodowania w wysokości pozwalającej zakupić do naprawy nowe części.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.