Jakie odszkodowanie należy się ofierze wypadku samochodowego

Czytelniczka portalu Czyliwiesz.pl pyta: pół roku temu uległam wypadkowi samochodowemu, jadąc własnym samochodem inny kierowca uderzył w tył mojego auta. Po wypadku zostałam przewieziona do szpitala, gdzie spędziłam pięć dni. Od momentu opuszczenia szpitala ciągle czułam bóle kręgosłupa, w związku z czym przebywałam na zwolnieniu lekarskim ponad pięć miesięcy. Ubezpieczyciel sprawcy wypadku wypłacił mi odszkodowanie na pokrycie kosztów naprawy samochodu, twierdząc że rekompensuje mi to wszystkie szkody. Czy jako ofierze wypadku należy mi się jeszcze jakieś dodatkowe odszkodowanie.

Na wstępie podkreślić należy iż ofiarom wypadków samochodowych należy się odszkodowanie oraz zadośćuczynienie.

odszkodowania mielec

Odszkodowanie ma za zadanie naprawienie wszelkich szkód powstałych w wyniku wypadku samochodowego, między innymi na naprawę samochodu, pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji w tym dojazdy do lekarzy i specjalistów, wyrównanie utraconych zarobków oraz wszystkie dodatkowe wydatki jakie ofiara wypadku poniosła związanych z usuwaniem skutków wypadku.

Natomiast zadośćuczynienie to rekompensata za doznane krzywdy fizyczne i psychiczne, przy określeniu jej wysokości bierze się pod uwagę w szczególności uciążliwości procesu leczenia i dostosowawczej rehabilitacji, długotrwałości nasilenia dolegliwości bólowych, konieczności korzystania z opieki i wsparcia innych osób oraz jej zakresu, trwałych następstw tych obrażeń w sferze fizycznej i psychicznej oraz ograniczeń, jakie wywołują w dotychczasowym życiu, w tym potrzeby stałej rehabilitacji, zażywania środków farmakologicznych, zmiany charakteru zatrudnienia, trybu życia, przyzwyczajeń, czy też sposobu spędzania wolnego czasu.

Odpowiadając na pytanie czytelniczki stwierdzić należy, iż zakład ubezpieczeniowy nie wypłacił poszkodowanej znaczną część należnego odszkodowania ponieważ nie pokrył kosztów leczenia, nie wyrównał utraconych zarobków, a przede wszystkim nie wypłacił zadośćuczynienia, które w tego rodzaju wypadkach stanowi nie małą kwotę.

Zatem aby otrzymać pełne odszkodowanie czytelniczka powinna dokładnie wyliczyć wszystkie wydatki i uszczerbki na swoim majątku jakie poniosła oraz zażądać zadośćuczynienia. Wykonanie takiego wyliczenie nie jest rzeczą łatwą, zatem wskazanym byłoby skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnika.

Jacek Kopacz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.