Jest dobra informacja dla emerytów. Mają do nich trafić setki milionów złotych. – r.pr. Jacek Kopacz dla tygodnika KORSO

korso logo

ZUS odda emerytom po 43 tysiące złotych
Wszyscy seniorzy, którym w 2011 roku wstrzymano wypłatę emerytury z powodu podjęcia pracy zarobkowej, dostaną wraz z odsetkami zwrot zaległych świadczeń.

W całej Polsce problem dotyczy około 23 tysięcy osób. Mielecki ZUS nie ma póki co danych, ile w tej grupie jest mieszkańców naszego regionu.

Kto daje i odbiera…
Przepisy, które zabraniały jednoczesnego pobierania emerytury i pracy zarobkowej, weszły w życie w 2011 roku. Emeryci dostali wówczas osiem miesięcy na zwolnienie się z pracy. Jeżeli tego nie zrobili, ZUS zawieszał im emeryturę. Decyzja resortu spowodowała falę protestów wśród seniorów. Wytykali oni państwu, że jest niekonsekwentne. Przypominali, że zaledwie dwa lata wcześniej ministerstwo pracy, w celu zwiększenie aktywności zawodowej osób po pięćdziesiątce, zezwoliło im na jednoczesne podejmowanie pracy zarobkowej i pobieranie należnej emerytury. Sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że przepis jest niezgodny z prawem. Dla sędziów cała sytuacja była rażącym przykładem złamania zasady ochrony zaufania obywatela do państwa. Po orzeczeniu TK, czyli od 22 listopada 2012 r., emerytury znów były wypłacane pracującym seniorom. To jednak sprawy nie zakończyło. Bój toczył się bowiem nadal o zawieszone przez ponad rok świadczenia (od października 2011 do 21 listopada 2012 r.), których ZUS nie chciał zwrócić.

Oddadzą, co zabrali
Od 19 lutego w życie wejdzie nowa ustawa, na mocy której ZUS będzie musiał zwrócić wreszcie zaległe świadczenia wraz z odsetkami i z uwzględnieniem waloryzacji. W sumie blisko aż miliard zł. Średnio emeryci dostaną po 43 tys. zł. Pieniądze te pochodzić będą z budżetu, czyli z kieszeni obywateli. Wszyscy więc za to zapłacimy.

Jak odzyskać pieniądze?
Aby odzyskać zawieszone emerytury, trzeba będzie wystąpić do ZUS z wnioskiem. – Wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury można składać najwcześniej od 19 lutego br. w każdej placówce ZUS. Następnie zakład rentowy ma 60 dni na wydanie decyzji w sprawie ustalenia i wypłaty zawieszonej emerytury wraz z odsetkami – tłumaczy radca prawny Jacek Kopacz. – Emeryci, którzy odwołali się do sądu od decyzji ZUS, a sprawa jest w toku, powinni złożyć wniosek o cofnięciu odwołania, ponieważ dopóki sprawa jest w sądzie, organ rentowy nie wypłaci emerytury. Natomiast osoby, które odzyskały emeryturę na podstawie wyroku sądu, a sąd oddalił roszczenie o odsetki, mogą również na podstawie tej ustawy złożyć wniosek o ich wypłatę – dodaje Kopacz.
Na żadne pieniądze wypłacone dobrowolnie przez ZUS nie mogą liczyć natomiast inni poszkodowani, np. ci, którzy po decyzji ministerstwa o zakazie łączenia pensji z emeryturą wybrali emeryturę i musieli zwolnić się z pracy. Tutaj, aby dostać odszkodowanie, trzeba pójść do sądu. Innej drogi nie ma.
Agata Tołstow
Korso

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.