Już nie trzeba pytać sądu o zgodę na odrzucenie spadku z długami w imieniu dziecka.

Dobra informacja dla rodziców małoletnich dzieci, od listopada 2023 r. łatwiej odrzucić spadek z długami w imieniu dziecka.

Spadek to nie tylko majątek ale zdarza się, że są to dość pokaźne długi.

Jeżeli odziedziczymy taki spadek, w takiej sytuacji najbezpieczniej jest go odrzucić, niemniej jednak odrzucenie spadku powoduje, że kłopotliwy spadek przechodzi na nasze dzieci.

Zatem jeżeli odziedziczyliśmy długi to będąc pełnoletnimi mamy możliwość odrzucenia spadku w okresie sześciu miesięcy od momentu dowiedzenia się o powołaniu do spadku składając stosowane oświadczenie przed notariuszem ewentualnie sądem spadku.

Odrzucenie spadku ma jednak swoje konsekwencje jeśli posiadamy dzieci, ponieważ spadek przechodzi na nie, w związku z tym zachodzi konieczność odrzucenia spadku w ich imieniu. Do listopada 2023 r. aby takiej czynności dokonać koniecznym było otrzymanie zgody sądu, co wiązało się z koniecznością wszczęcia postępowania przed sądem, który oceniał czy zasadne jest odrzucenie spadku w imieniu dziecka.

Obecnie tj. od listopada 2023 roku uległy zmianie przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i zgoda sądu nie jest już potrzebna, po spełnieniu określonych tymi przepisami warunków.

Zatem jeżeli rodzice odrzucą spadek wówczas mogą odrzucić spadek bez zgody sądu opiekuńczego w imieniu dziecka, muszą jednak na tą czynność wyrazić zgodę oboje rodziców.

radca prawny

Jacek Kopacz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *