darowizna

Darowizna nie jest za darmo

Czyli jakie są konsekwencje zwarcia umowy darowizny

– Chcemy z rodzeństwem uregulować sprawy związane z majątkiem po dziadkach otrzymanym w spadku. Ja chciałabym przejąć udział w domu od mojej siostry. Zaplanowałyśmy, że siostra daruje mi swój udział w domu, a ja jej nieoficjalnie dam za to pieniądze, co pozwoli zapłacić mniejsze podatki. Czy to dobre rozwiązanie na podział majątku, czy raczej powinnam sprzedać swój udział.

Na pierwszy rzut oka w takiej sytuacji obie umowy sprzedaży i darowizny wydają się podobne w skutkach, jednak w rzeczywistości tak nie jest.

W wyniku zwarcia umowy sprzedaży, kupujący nabywa rzecz i płaci wynagrodzenie, natomiast sprzedający otrzymuje pieniądze i jest to czynność nieodwracalna. Natomiast w wyniku umowy darowizny obdarowany otrzymuje rzecz i nie musi płacić, natomiast darujący traci własność rzeczy darowanej, ale otrzymuje też uprawnienia w stosunku do obdarowanego, takie jak prawo żądania środków na swoje utrzymanie jeżeli popadłby w niedostatek, co znaczy że jeżeli osoba, która dokonała na naszą rzecz darowizny może żądać od nas pieniędzy jeżeli zbiednieje, a to właśnie dlatego że poczyniła na naszą rzecz darowiznę.

Ponadto darczyńca może odwołać darowiznę, jeżeli osoba która otrzymała darowiznę dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.

Zatem skoro zamierza pani zapłacić siostrze za przekazany udział w majątku spadkowym, to w mojej opinii bezpieczniej będzie zawrzeć umowę sprzedaży niż umowę darowizny.

radca prawny

Jacek Kopacz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *