JAK UREGULOWAĆ STAN PRAWNY DZIAŁKI

Zasiedzenie jest jednym ze sposobów na uregulowanie stanu prawnego działki.

Klient kancelarii zwrócił się z pytaniem:

Posiadam działkę, którą otrzymałem od mojego ojca, a on dostał ją od swoich rodziców. W momencie kiedy chciałem ją sprzedać okazało się, że nie posiada ona księgi wieczystej, a jej stan prawny jest nieuregulowany. W urzędzie poinformowano mnie że nie ma właściciela tej działki, natomiast w ewidencji gruntów ja jestem wpisany jako posiadacz samoistny. Jak to możliwe skoro działka jest w naszej rodzinie od kilkudziesięciu lat, płacimy od niej podatki, uprawiamy i pobieramy dopłaty z ARiMR,
a w naszej miejscowości wszyscy wiedzą że to nasze pole.

Czy istnieje jakiś sposób aby uregulować stan prawny tej działki, tak żebym mógł założyć dla niej księgę wieczystą.

Odpowiadając na powyżej zadane powyżej pytanie, mogę stwierdzić że w takiej sytuacji jak nasz klient jest jeszcze dużo osób w powiecie mieleckim.

Jednak chciałbym je uspokoić ponieważ ich problem można rozwiązać. Możliwość taką daje przewidziana w kodeksie cywilnym instytucja zasiedzenia, która pozwala nabyć własność nieruchomości przez osobę, która jest w posiadaniu samoistnym działki od co najmniej 30 lat.

Jednak aby uzyskać własność w ten sposób koniecznym jest wystąpienie do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia prawa własności przez zasiedzenie. Podkreślenia wymaga, iż sąd przeprowadza w tej sprawie postępowania, w trakcie którego koniecznym jest udowodnienie 30 letniego okresu samoistnego posiadania.

Ważnym jest również i to że osoby będące w sytuacji takiej jak nasz klient, który posiada działkę około 15, jego ojciec posiadał ją 20 lat, wówczas do wymaganego okresu 30 lat zlicza się oba te okresy.

Zatem jeżeli posiadamy działkę od 30 lat i chcemy uregulować jej stan prawny, należy wystąpić do sądu ze stosowanym wniosku, a następnie na podstawie postanowienia sądu zostanie założona księga wieczysta i staniemy się pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości.

W tym miejscu wyjaśnić jeszcze należy co to znaczy posiadanie samoistne – jest to wykonywanie, w stosunku do nieruchomości działań takich jakie wykonuje właściciel to znaczy: płacenie podatków, prace agrotechniczne tj.: uprawa, zasiewów i zbiory płodów rolnych, ponadto pobieranie dopłat. Wszystkie te wyżej wymienione czynności są tylko przykładowe i najbardziej charakterystyczne natomiast o posiadaniu mogą świadczyć jeszcze inne działania posiadacza.

Do uregulowania stanu prawnego działki prowadzi również uwłaszczenie, ale o tym w następnym wpisie.

r.pr. Jacek Kopacz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *