PRACA KIEROWCY CIĄGNIKA (TRAKTORZYSTY) – NIE ZAWSZE ZALICZONA ZOSTANIE DO PRAC W WARUNKACH SZKODLIWYCH

PRACA KIEROWCY CIĄGNIKA (TRAKTORZYSTY) – NIE ZAWSZE ZALICZONA ZOSTANIE DO PRAC W WARUNKACH SZKODLIWYCH

Klient naszej kancelarii przez ponad 20 lat pracował, jako traktorzysta w spółdzielni rolniczej, która zajmowała się chowem karpia, oprócz tego spółdzielnia posiadała grunty orne, na których uprawiała zboża, nasz klient oprócz transportowania ciągnikiem ryb i paszy, wykonywał prace agrotechniczne traktorem przy uprawie zbóż.

Pracodawca wystawił świadectwo wykonywania pracy w warunkach szczególnych, pomimo tego ZUS odmówił prawa do wcześniejszej emerytury.

Nasz klient pyta czy należy mu się emerytura ze względu na pracę w warunkach szkodliwych.

Odpowiadając na powyższe pytanie na początku trzeba przytoczyć rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 07.02.1983 r., w którym w dziale VIII. PRACE W TRANSPORCIE
I ŁĄCZNOŚCI wpoz. 3. Prace kierowców ciągników, kombajnów lub pojazdów gąsiennicowych wskazane jest stanowisko kierowca ciągnika (traktorzysta).

Umiejscowienie tego stanowiska w dziale Transport powoduje, że aby zaliczyć pracę kierowcy ciągnika, jako wykonywanej w warunkach szczególnych, praca ta musiała polegać na wykonywaniu prac polegających na przewożeniu towarów, taj jak w przypadku naszego klienta: transport ryb czy paszy. Niemniej jednak, sądy stoją na stanowisku, że do prac takich nie można zakwalifikować czynności wykonywanych przy pracach typowo rolniczych np. orce, zasiewach itp.

Zatem nasz klient powinien mieć zaliczone do prac w warunkach szkodliwych ten okres zatrudnienia, w którym, wykonywał prace transportowe, jako kierowca ciągnika.

r.pr Jacek Kopacz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *