JAK DOSTAĆ RENTĘ Z KRUS-u

JAK DOSTAĆ RENTĘ Z KRUS-u

Czym różni się renta z KRUS-u od renty z ZUS-u

Do naszej kancelarii zwrócił się klient – rolnik, który ubiega się o rentę z KRUS i
w trakcie postępowania przed tym organem odmówiono mu decyzją prawa do świadczenia z uwagi na stwierdzoną, przez Komisje Lekarska lekarzy orzeczników, brak całkowitej niezdolności do pracy. Po złożeniu odwołania do sądu biegli lekarze wydali opinię, iż rolnik jest częściowo niezdolny do pracy. Nasz klient będąc przekonany, że ta opinia jest dla niego korzystna nie wniósł zastrzeżenie do opinii. Natomiast sąd oddalił odwołanie rolnika i odmówił prawa do renty.

Klient nie może się pogodzić z takim rozstrzygnięciem i nie rozumie podstaw takiego orzeczenia, skoro opinia lekarska była dla niego korzystna.

Wyjaśniając powyżej przytoczoną sytuację w pierwszej kolejności wskazać należy, że podstawy otrzymania renty z KRUS a z ZUS są różne. A to z uwagi na fakt, iż warunkiem otrzymania renty z ZUS jest m.in. stwierdzenie niezdolności do pracy częściowej lub całkowitej. Natomiast ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników warunkuje otrzymanie prawa do renty od stwierdzenia trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Ustawa ta podaje definicję ubezpieczonego całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym, za którego uważa się rolnika, który z powodu naruszenia sprawności organizmu utracił zdolność do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym.

Odpowiadając na pytanie naszego klienta, dlaczego nie otrzymał prawa do renty, stwierdzić należy, iż na podstawie opinii sporządzonej przez biegłych lekarzy świadczenie to rzeczywiście mu się nie należało, ponieważ nie stwierdzili oni całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Na marginesie dodać należy, że opinia biegłych była wadliwa, a przez to wprowadziła rolnika w błąd, ponieważ przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników normujące prawo do renty nie przewidują definicji częściowej niezdolności do pracy,
w odróżnieniu od przepisów stosowanych przez ZUS. Zatem jeżeli lekarze stwierdziliby wprost, iż nasz klient nie jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym, wówczas w odpowiednim czasie mógłby złożyć zastrzeżenia do opinii, co prawdopodobnie pozwoliłoby mu na uzyskanie prawa do renty.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *