Jak często podwyższać alimenty.

W wyroku rozwodowym Sąd zasądził na rzecz moich dzieci alimenty, od tego czasu minęło już ponad trzy lata, dzieci rosną mają coraz większe potrzeby, czy mogę już mogę wystąpić do sądu
o podwyższenie alimentów.

Przepisy normujące alimenty to jest kodeks rodzinny i opiekuńczy nie określają terminu po jakim można żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów. Nie ma również wytycznych określających taki czas.

Niemniej jednak, w mojej opinii rodzic sprawujący opiekę nad dziećmi i otrzymujący na ich utrzymanie alimenty od drugiego rodzica, powinien występować regularnie o podwyższenie alimentów co roku. Przede wszystkim dlatego, że przez okres każdego roku pobieramy wyższe alimenty więc sumarycznie znacznie korzystniej jest występować o podwyższenie alimenty raz do  roku.

Uzasadnienie takiego działania wynika z praktyki sądowej, zgodnie z którą wystąpienie z pozwem o podwyższenie alimentów po trzech latach utrudnia wykazanie że koszty utrzymania dziecka wzrosły o 70 % czy 120 %  jeżeli wystąpimy o podwyższenie alimentów z 600 zł do 1000 zł. czy do 1300 zł. Natomiast łatwiej jest wykazać że koszty wzrosły o 20 – 30 %, ponieważ na wysokość kosztów utrzymania wpływają takie czynniki jak wzrost cen żywności, energii elektrycznej, podwyżka czynszu i inflacja, które zmniejszają się praktycznie z każdym nowym rokiem.

Ponadto o zmianę alimentów należy występować gdy wzrastają koszty utrzymanie na przykład w momencie gdy dziecko idzie do szkoły co generuje dodatkowe wydatki lub kiedy się rozchoruje i wymaga specjalnego leczenia, itp.

r.pr. Jacek Kopacz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *