ZUS ODMÓWIŁ PRAWA DO RENTY – jak się odwołać od decyzji. Co to znaczy częściowa niezdolność do pracy.

ZUS odmówił czytelnikowi portalu czyliwiesz.pl prawa do renty, uzasadniając swoją decyzję podał że nie jest częściowo niezdolny do pracy.

Czytelnik pan Jan z wykształcenia jest piekarzem, natomiast przez cały okres pracy zawodowej wykonywał zawód cieśli budowlanego, w trakcie której uległ wypadkowi, upadł z dachu, w wyniku czego doznał kompresyjnego złamania kręgosłupa, pomimo tak poważnego urazu ZUS odmówił mu prawa do renty.

Pan Jan pyta co to znaczy częściowa niezdolność do pracy.

Częściowa niezdolność do pracy  jest to utrata  – w znacznym stopniu – zdolności do pracy zgodnej z posiadanym poziomem kwalifikacji, czyli z posiadanym wykształceniem lub nabytymi kwalifikacjami.

W przypadku naszego czytelnika częściowa niezdolność do pracy, będzie to, ze względu na stan zdrowia, niezdolność do wykonywania pracy piekarza lub cieśli budowlanego.

Zatem aby pan Jan uzyskał prawo do renty musi złożyć odwołanie od decyzji ZUS do Sądu Okręgowego, w którym wykazać należy że kompresyjne złamanie kręgosłupa uniemożliwia mu wykonywanie pracy jako piekarz lub cieśla budowlany.

Pamiętać należy że na odwołanie jest czas tylko jeden miesiąc.

r.pr. Jacek Kopacz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.