W JAKI SPOSÓB I GDZIE PODZIELIĆ SPADEK

podział spadku mielec

Czytelniczka portalu czyliwiesz.pl pyta: wraz z dwoma braćmi otrzymaliśmy dom po rodzicach w spadku, sąd stwierdził nabycie spadku przez nas po 1/3 części, w jaki sposób
i gdzie możemy podzielić spadek.

Dział spadku sądowy lub umowny

Czynność której chce pani dokonać jest to tzw. dział spadku. Podziału spadku można dokonać na dwa sposoby w ramach postępowaniu sądowego lub zawartej umowy. W tym miejscu zaznaczyć należy, iż do działu spadku umownego wymagana jest zgoda co do sposobu podziału wszystkich spadkobierców, a w razie jej braku pozostaje tylko postępowanie sądowe.

Postępowanie przed sądem wszczynane jest na wniosek złożony przez jednego spadkobierców, natomiast notariusz przygotuje umowę po zleceniu mu tej czynności.

W sądzie lub u notariusza

Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, tak jak w przepadku czytelniczki dom, dotyczy to również między innymi działek rolnych, budowlanych lub mieszkań umowę o podział spadku można zawrzeć tylko i wyłącznie przed notariuszem w formie aktu notarialnego, inny sposób to postępowanie sądowe. Natomiast jeżeli w skład spadku wchodzą tylko ruchomości na przykład: samochód, sprzęt RTV, meble i tym podobne działu można dokonać w drodze zwykłej umowy.

Zatem odpowiadając na pytanie czytelniczki, aby podzielić dom, nabyty w spadku po rodzicach, musi się pani zwrócić do notariusza, pod warunkiem iż uzgodnili państwo sposób podziału lub jeżeli takiego porozumienia nie ma należy wystąpić ze stosowanym wnioskiem do sądu rejonowego.

Jacek Kopacz

radca prawny

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *