OD CZEGO ZACZĄĆ ZAŁATWIAĆ SPRAWY SPADKOWE

W życiu prawie każdego człowieka przychodzi taki moment w którym dowiaduje się że został spadkobiercą lub musi uregulować sprawy majątkowe po swoich przodkach. Wówczas staje przed problemem jak ze spadkobiercy stać się właścicielem odziedziczonego mieszkania, działki czy samochodu.

Aby załatwić tą sprawę należy nabyć spadek, można to zrobić na dwa sposoby:

  • drogą postępowania sądowego w wyniku którego uzyskamy postanowienie
    o stwierdzeniu nabycia spadku,
  • załatwienie sprawy u notariusza, w wyniku którego uzyskamy akt poświadczenia  dziedziczenia.

Postępowanie sądowe.

Aby rozpocząć postępowanie przed sądem musimy przygotować odpowiedni wniosek do którego dołączyć musimy akt zgonu spadkodawcy, skrócone akty urodzenia jego dzieci, ewentualnie jeżeli córki wyszły za mąż to skrócone akty małżeństwa. Następnie wniosek ten składamy do sądu i uiszczamy opłatę w wysokości 50.00 zł., po około miesiącu odbywa się rozprawa podczas której sąd orzeka w jakiej części staliśmy się właścicielami spadku.

U notariusza.

Drugi sposób nabycia spadku to uzyskanie aktu poświadczenia  dziedziczenia, w tym przypadku nie musimy sporządzać wniosku, jedynie zwrócić się do notariusza, który poprosi nas o doręczenia stosownych dokumentów.

Który sposób wybrać, jeżeli chodzi o efekt to jest on taki sam, stwierdzenie nabycia spadku, różni je koszt i czas potrzebny do załatwienia, postępowanie sądowe jest tańsze ale za to trwa dłużej.

Pamiętać należy, że w wyniku wyżej wymienionych postępowań, jeżeli jest więcej niż jeden spadkobierca nie staniemy się właścicielami określonej rzeczy np. działki czy samochodu, natomiast sąd czy notariusz określi tylko nasz udział w spadku np. w 1/3 lub 1/4 części. Aby stać się właścicielem konkretnej rzeczy musimy wszcząć kolejne postępowanie o dział spadku, ale o tym już w jednej z kolejnych porad.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *