Jak pozbyć się odsetek od starych długów.

Sprawdź jak zmniejszyć odsetki, które przewyższają dług.

prawnik od długów mielec

Co zrobić kiedy odsetki przewyższają dług ?

Do kancelarii zgłosił się klient, który dostał wezwanie od komornika do zapłaty kwoty prawie 10 tys. złotych. Z pisma komornika wynika że w 2008 r. sąd  zasądził od niego 3.200,00 zł. od tego czasu narosło już odsetek ponad 3,5 tyś. zł., a z kosztami sądowymi
i komorniczymi łączna kwota do zapłaty to prawie 10 tys.

Klient pyta czy w takiej sytuacji można coś zrobić aby przynajmniej zmniejszyć częściowo tak wysokie zadłużenie.

W takiej sytuacji jak nasz klient znajduje się wiele osób, które mają stare długi, szansą dla nich jest podniesienie zarzutu przedawnienia roszczenia o odsetki, ponieważ pomimo, że są one zasądzone wyrokiem przedawniają się po trzech lata 

Zatem odpowiednie zgłoszenie zarzutu przedawnienia roszczenia o odsetki spowoduje, że zmniejszą się one z 3,5 tys. do kwoty około 900 zł. Takie działanie spowoduje również obniżenie kosztów komorniczych, co łącznię pozwoli obniżyć dług o około 3 tys. zł.

Jak to zrobić ?

W pierwszej kolejności możemy wezwać wierzyciela do ograniczenia żądania odsetek, a następnie wystąpić do sądu z tzw. powództwem przeciwegzekucyjnym, w wyniku którego sąd zmniejszy zadłużenie wynikające z  odsetek za okres tylko trzech lat.

Pamiętać należy że w każdej takiej sytuacji dobrze jest się skonsultować z prawnikiem, który pomoże odpowiednio i skutecznie pokierować nasze działania.

radca prawny Jacek Kopacz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *