JAK ODWOŁAĆ SIĘ OD MANDATU ZA WYKROCZENIE DROGOWE

adwokat mielec mandat

JAK ODWOŁAĆ SIĘ OD MANDATU ZA WYKROCZENIE DROGOWE

Czytelnik portalu czyliwiesz.pl pan Konrad pyta: zostałem ukarany przez policję mandatem za wykroczenie popełnione podczas jazdy samochodem, nie zgadzam się z zasadnością nałożonej kary ponieważ uważam, że nie naruszyłem przepisów prawa drogowego, policjant pomimo moich tłumaczeń i wyjaśnień, nałożył na mnie mandat w wysokości 400 zł. i 6 punktów karnych. W jaki sposób mogę odwołać się od mandatu?

Odpowiada radca prawny Jacek Kopacz.

Mandat wystawiony przez policjanta nigdy nie jest decyzją ostateczną, osobie ukaranej, która nie zgadza się z zasadnością nałożenia kary, przysługuje prawo do złożenia wniosku do sądu o uchylenie mandatu.

Gdzie złożyć wniosek.

Sądem właściwym do złożenia wniosku jest sąd rejonowy na którego obszarze działania została nałożona grzywna. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli mandatem zostaniemy ukarani np. w Kolbuszowej to właściwym do złożenia wniosku będzie tamtejszy sąd, jeżeli np. w Radomyślu Wielkim to sąd w Mielcu.

Ile czasu na złożenie wniosku.

Bardzo ważnym jest, iż na złożenie takiego wniosku mamy tylko 7 dni od dnia otrzymania mandatu. Czyli jeżeli zostaniemy ukarani w poniedziałek to musimy najpóźniej w następny poniedziałek złożyć wniosek do sądu lub wysłać go listem poleconym.

Odpowiadając na pytanie czytelnika: jeżeli uważa pan, że mandat został niesłusznie nałożony przysługuje panu wniosek o uchylenie mandatu.

r.pr. Jacek Kopacz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.