DAROWIZNA CZY TESTAMENT

Który sposób przekazania swojego majątku dzieciom jest lepszy?

Ostatnio z takim pytaniem, zadawanym przez osoby chcące rozdysponować swoim majątkiem na rzecz swoich dzieci,  spotykam się coraz częściej.

Na początku zaznaczyć należy że te dwie czynności skutkują rozdysponowaniem swoim majątkiem, niemniej jednak więcej w nich różnic niż podobieństw.

Po pierwsze umowa darowizny zawierana jest pomiędzy osobami żyjącym, a przekazanie np. działki czy samochodu następuje w momencie podpisania umowy, aby doszło do jej zawarcia potrzebne jest zgoda tak darującego jak i obdarowanego na przyjecie.

Natomiast testament jest to czynność, której skutki następują w chwili śmierci spadkodawcy i dopiero od tego momentu dziecko stanie się właścicielem zapisanej rzeczy, poza tym spisując testament nie musimy pytać spadkobiercę czy przyjmie spadek.

Po drugie raz zawarta umowa darowizny jest praktycznie niezmienialna, natomiast testament można zmieniać dowolnie i wielokrotnie.

Po trzecie umowa darowizny, aby przyniosła oczekiwany efekt powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, natomiast testament może zostać sporządzony w zwykłej formie pisemnej, w formie aktu notarialnego lub  poprzez złożenia oświadczenia woli ustnie w obecności dwóch świadków w obecności wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego, z czynności tej sporządzony zostanie protokół.

Zatem odpowiedź na pytanie co lepsze darowizna czy testament, uzależniona jest od wielu czynników, a osoba chcąca rozdysponować swoim majątkiem musi rozważyć wiele aspektów przy podejmowaniu tej decyzji, dopiero wówczas zdecyduje jaka metodę wybrać.

Radca Prawny Jacek Kopacz

z Kancelarii Prawnej JK KOPACZ

Mielec ul. Pułaskiego 1

533 530 633

www.jkkopacz.plKategoria wpisu: Aktualności. Dodaj do zakładek stały link.← CZY SOBOTA JEST DNIEM WOLNYM OD PRACY I KIEDY NALEŻY SIĘ DODATKOWE WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ.JAKIE ODSZKODOWANIE ZA ZNISZCZONY W WYPADKU SAMOCHÓD →

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *