ALIMENTY OD DZIADKÓW

oma und enkelin

Czy od dziadków można żądać alimentów na utrzymanie wnuków ?

Z takim pytaniem spotykam się coraz częściej, tak ze strony dziadków i babć, jak
i rodziców, których byli małżonkowie, a rodzice wspólnych dzieci nie płacą alimentów.

Odpowiadając na to pytanie mam złą wiadomość dla dziadków i dobrą dla rodziców którzy nie mogą wyegzekwować alimentów od drugiego rodzica. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, dziadkowie mogą zostać zobowiązani do łożenia na utrzymanie swoich wnuków jeżeli: nie ma rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów lub gdy nie jest on w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niego na czas potrzebnych na dziecko środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Na wstępie podkreślić należy, że dziadkowie mogą zostać zobowiązani do płacenie alimentów tylko na podstawie wyroku sądowego po przeprowadzonym wcześniej postępowaniu.

W tym miejscu rodzi się pytanie czy wystarczającym jest aby rodzic nie płacił alimentów i wtedy można ich żądać od dziadków, otóż nie uzyskanie alimentów od dziadków nie jest w rzeczywistości takie proste, ponieważ osoba chcąca uzyskać korzystny wyrok musi wykazać, że rodzic zobowiązany do płacenia nie robi tego, a w wyniku prowadzonego postępowania egzekucyjnego przez komornika nie można uzyskach należnych alimentów. Ponadto rodzic żądający alimentów na swoje dziecko od dziadków musi wykazać, iż sam nie posiada odpowiednich środków na utrzymanie dziecka, jak również i to że dziadkowie posiadają taki majątek czy dochody dające możliwość łożenia na utrzymanie wnuka. Pamiętać również należy, iż zobowiązanymi do płacenia alimentów są wszyscy dziadkowie nie tylko rodzice niepłacącego, dlatego tez ciężar ten powinien rozkładać się po równo na wszystkich.

Zatem odpowiadając na pytanie postawione na początku, należy udzielić odpowiedzi twierdzącej, z zaznaczeniem jednak że uzyskanie alimentów od dziadków jest znacznie bardziej utrudnione niż od rodziców.

radca prawny

Jacek Kopacz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.