CO ZROBIĆ JEŻELI BYŁY MAŁŻONEK UTRUDNIA KONTAKTY Z DZIECKIEM OKREŚLONE W WYROKU

radca prawny mielec

W wyroku rozwodowym sąd określił moje kontakty z dziećmi, w każdy piątek i trzecią niedzielę miesiąca. Pomimo ustalonych kontaktów w wyroku, moja była żona często nie pozwala mi na spotkania z dziećmi tłumacząc to chorobą dzieci lub wyjazdem do babci itp. Czy jest możliwość aby wymusić na byłej żonie nie utrudnianie widzeń z moimi dziećmi. – pyta klient kancelarii.

Odpowiadając na powyższe pytanie mogę poinformować, że kodeks postepowania cywilnego przewiduje, iż w takiej sytuacji jak wyżej opisana,  rodzic, któremu utrudnia się kontakty z dziećmi, ustalone w wyroku lub ugodzie może wystąpić w wnioskiem do sądu rodzinnego o ukaranie małżonka, poprzez nakazanie zapłaty określonej sumy pieniężnej, za każde naruszenie obowiązku zapewnienia spotkania uprawnionego z dziećmi.

Jednak, przed nałożeniem kary, w pierwszej kolejności sąd zagrozi użyciem takiego środka, a dopiero jeżeli takie naruszenia będą występowały nadal wówczas nałoży obowiązek zapłaty określonej kwoty pieniężnej.  Przykładowo 500 zł. za każde utrudnienie spotkania.

Zatem odpowiadając na pytanie zadane na wstępie, małżonek któremu była żona utrudnia kontakty z dziećmi powinien wystąpić  do sądu z wnioskiem o zagrożenie nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej, a następnie o nakazanie zapłaty.

radca prawny Jacek Kopacz

odszkodowanie.mielec.pl

Kategoria wpisu: Aktualności. Dodaj do zakładek stały link.

Contact Us